Rok 2008

Rok 2008 był poświęcony noblistom rosyjskim. Z tej okazji Stowarzyszenie Dom Nobla zorganizowało cykl imprez:

>> wystawy prezentujące niezwykłe piękno Rosji,
>> sylwetki Sołżenicyna oraz Pasternaka – laureatów literackiej Nagrody Nobla,
>> najpiękniejsze rosyjskie wiersze,
>> występ zespołu Malcziki śpiewającego rosyjskie pieśni,
>> wykłady na temat rosyjskiej nauki, gospodarki, kultury.

Impreza inauguracyjna

 Z okazji przypadającego 50-lecia przyznania Nagrody Nobla poecie i pisarzowi Borysowi Pasternakowi, a także z uwagi na 90-rocznicę urodzin drugiego dysydenckiego pisarza Noblisty Aleksandra Sołżenicyna, rok 2008 został uznany przez Stowarzyszenie DOM NOBLA „Rokiem Rosji”.
Otwarcie ,,Roku Rosji” nastąpiło 8 marca 2008r. – Klub 13-tu Muz – Szczecin.
Dokonał go Józef Sygidz wierszem ,,Matuszka Rasija”. Wszystkich zebranych w tym dniu, a byli to goście Honorowi, jak: Wicewojewoda Zachodniopomorski Pan Andrzej Chmielewski, Generał Zdzisław Goral Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód (NATO), Grzegorz Gołębiewski przedstawiciel Europosła Prof. Bogusława Liberadzkiego członka Komisji UE-Rosja, Rosjanie zamieszkali w Szczecinie, młodzież z Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich z Choszczna, członkowie i sympatycy Stowarzyszenia, powitała Pani Anna Szachowicz – prezes DOMU NOBLA.
Pani Prezes przedstawiła zebranym pierwszego Konsula Honorowego Federacji Rosyjskiej. Pan Konsul Dr Andrzej Bendig-Wielowiejski (szef UNIZETO) nie tylko był dobrym duchem spotkania i sponsorem, lecz również przyjął patronat nad imprezą. Pomimo, że fizycznie nie mógł być obecny Europrlamentarzysta prof. Bogusław Liberadzki, poprzez Pana Gołębiowskiego przekazał ciepłe słowa w liście.
W dalszej kolejności niezwykły gawędziarz, pisarz, marynista, laureat Nagrody Józefa Konrada kpt. ż.w. Józef Gawłowicz wraz z Panią Inessą Kravcow przybliżyli twórczość Borysa Pasternaka, zachęcając do czytania jego poezji i prozy, zaś o tradycji picia rosyjskiego ,,czaju” opowiedział członek Stowarzyszenia, Pan Albert Miłaszewski, właściciel 140-letniego samowaru z Tuły. Były też Matrioszki (których rodowód sięga dalekiej Japonii). Przy herbacie z samowaru, blinach i słodkościach spotkanie umilał zespół TWINS- serwując rosyjskie hity muzyczne lat dawnych i obecnych, a wtórowała mu w tym cała sala.

Z wizytą w Berlinie

W dniu 4 czerwca 2008 r. delegacja w składzie: Berlińska Urszula, Durka Andrzej, Gawłowicz Józef, Miłaszewski Albert, Nowicka Zdzisława, Szachowicz Anna, Talaga Janina, Wołosewicz Wojciech – udała się do Berlina na spotkanie w Ratuszu, wyznaczone przez Nadburmistrza Berlina, Pana Klausa Wowereite.W spotkaniu, które odbyło się w miłej i ciepłej atmosferze, oprócz delegacji ze Szczecina udział wzięli – ze strony niemieckiej – dyrektor Departamentu Kultury dr Ingrid Wagner i pan Haus Mayer.

Godzinne rozmowy, które zaplanowano, w rzeczywistości trwały 100 minut. Omawiano projekt dotyczący Nelly Sachs – laureatki literackiej Nagrody Nobla, a także udział Stowarzyszenia „Dom Nobla”, województwa i całego Szczecina w owym projekcie.

Po spotkaniu w ratuszu, grupa odwiedziła Polski Dom, gdzie z Panią Dyrektor Aleksandrą Proscewicz przedyskutowano możliwości współpracy.

Szczególna była wizyta w Tybetańskim Centrum Buddyzmu, gdzie na spotkanie z Geshe Rigdeir Gyaltsanem – przywódcą duchowym tego centrum – wymieniono poglądy i przekazano słowa poparcia dla jego Świątobliwości Dalajlamy, który jesienią będzie gościć w Polsce.

Z żalem żegnaliśmy Berlin – miasto, które zawsze otwiera dla nas swoje przyjazne ramiona. Szczególnie mile wspominamy rozmowy w Centrum Buddyzmu, gdzie przy zielonej herbacie gasiliśmy pragnienie upalnego dnia. Jadąc do Szczecina czuliśmy moc modlitw o szczęśliwy powrót do domu, przesyłanych od buddyjskich przyjaciół.


  • We wrześniu odbyła się wycieczka członków Stowarzyszenia do Oceanarium w Stralsundzie.
  • 25 października w Sali Senatu Akademii Morskiej odbyło się spotkanie z członkami Stowarzyszenia oraz obywatelami rosyjskimi, celem omówienia przygotowań do spotkania poświęconego wspomnieniom o zmarłym w sierpniu nobliście Aleksandrze Sołżenicynie. W czasie spotkania wyświetlono film o Moskwie. Następnie uwagami na temat twórczości noblisty podzielił się kpt. Józef Gawłowicz. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem rosyjskich pieśni.

W tym samym miesiącu wysłano list do Prezydenta Lecha Wałęsy z gratulacjami 25 lecia przyznania mu Nagrody Nobla oraz przyznania honorowego obywatelstwa Miasta Szczecina.

  • 29 listopada w Sali Anny Jagiellonki na Zamku Książąt Pomorskich spotkaliśmy się na ,,Albertynkach”. ,,Albertynki” to spotkanie z okazji 95 rocznicy urodzin Noblisty Alberta Camusa, autora słynnych utworów, takich jak ,,Mit Syzyfa”, czy ,,Dżuma”. W związku z tym, że Albert Camus – Francuz z obywatelstwa, z serca Algierczyk – urodził się i pobierał nauki w Algierii, stąd też na ,,Albertynkach” panowały klimaty algierskie, które przybliżył gość Stowarzyszenia, były Konsul Generalny w Libii i Algierze, obecnie prezes Towarzystwa Polsko-Saudyjskiego Pan Wincenty Sienkiewicz. Twórczość Alberta Camusa przybliżył Pan kpt. Józef Gawłowicz, jak z rękawa sypiąc ciekawostkami i anegdotami dotyczącymi Camusa. Dosyć liczną grupę stanowiła młodzież z Zespołu Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich z Choszczna, a także przedstawiciele Towarzystwa Polsko-Francuskiego, Uniwersytetu III-go Wieku i Związku Sybiraków. Spotkanie uświetniły tańce orientalne w wykonaniu Eweliny Turek. W spotkaniu z Władz Miasta uczestniczył Prezydent Tomasz Jarmoliński oraz Dyrektor Urzędu Morskiego Andrzej Markiewicz.Ostatnim znaczącym akcentem stało się czytanie. Cała sala była zasłuchana w słowa powieści ,,Dżuma”, którą czytał Henryk Ramęda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *