Rok 2011

W roku 2011 Stowarzyszenie „Dom Nobla” zorganizowało wycieczkę do Lubeki, mającą uczcić 20-lecie współpracy polsko-niemieckiej, po upadku komunizmu. Uczestniczyliśmy ponadto w spotkaniu dotyczącym zacieśniania współpracy kulturalno-naukowej pomiędzy województwem zachodniopomorskim a Rosją. Ponownie gościliśmy również na gali Zachodniopomorskie Noble, a pod koniec czerwca delegacja Stowarzyszenia brała udział w VII Forum Samorządowym.

Zacieśnianie kulturalno-naukowej współpracy

W dniach 31.03. – 01.04. 2011 r. na zaproszenie Stowarzyszenia, gościł w Szczecinie pan Andriej Potiomkin, dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie. Pan Andriej Potiomkin spotkał się z wiceprezydentem Szczecina, panem Krzysztofem Soską, oraz z przedstawicielami instytucji kulturalnych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, aby omówić formy współpracy kulturalno-naukowej pomiędzy naszym regionem, a Rosją. Na spotkaniu z członkami Stowarzyszenia omówiono formę przybliżania sylwetek noblistów rosyjskich.

W pięknej Lubece

27 maja miał miejsce wyjazd do Lubeki z grupą członków Stowarzyszenia Dom Nobla i licealistów z Zespołu Szkół Licealnych Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie. Na wyjazd złożyła się również 20. rocznica podpisania współpracy pomiędzy Polską, a Niemcami. Podczas pobytu w Lubece, złożono wizytę w Ratuszu Miejskim, gdzie doszło do spotkania z Prezydentem Miasta Lubeka – Panią Gabriele Schopenhauer. Zwiedzono także domy Güntera Grassa oraz Willy’ego Brandta, którzy włożyli wiele pracy w niemiecko-polskie pojednanie. Następnie podążyliśmy śladami T.Manna.

Zachodniopomorskie Noble
5 czerwca 2011 r. w Sali koncertowej im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia, przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyli w corocznej gali wręczania Zachodniopomorskich Nobli, organizowanej przez Klub Liderów Nauki.

 VII Forum Samorządowe
20 i 21 czerwca uczestniczyliśmy w VII Forum Samorządowym, organizowanym przez Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Szczeciński oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Forum w hotelu Radisson BLU, odbywało się pod patronatem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – prof. Jerzego Buzka, zaś gościem honorowym był Komisarz Unii Europejskiej ds. Budżetu i Programowania Finansowego dr Janusz Lewandowski, który wygłosił odczyt pt. „Nowa Perspektywa Finansowa UE na lata 2014-2020”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *