Kultura japońska – Wrzesień 2019

Spotkanie, 21 września 2019 r. na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, poświęcone było laureatowi Literackiej Nagrody Nobla z 1968 r. Yasunari Kawabacie – poecie i pisarzowi z kraju kwitnącej wiśni. Ścieżki literatury japońskiej oraz twórczość Y. Kawabaty przybliżyli członkowie Szczecińskiego Klubu Azji. O stosunkach polsko-japońskich mówili poseł na sejm RP i Członek Komisji Spraw Zagranicznych Norbert Obrycki oraz senator RP prof. Tomasz Grodzki.  Eksperci z ZUT przedstawili współpracę naukową z Japonią. W programie był również koncert na Shamisencie – Masato Yokoe, japońskie eksponaty muzealne, a na koniec degustacja japońskich herbat.

Willy Brandt – październik 2018

Spotkanie poświęcone 105. rocznicy urodzin Willy’ego Brandta odbyło się 25 października 2018 r. w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Dr Janusz Jartyś przybliżył sylwetkę noblisty. Uczniowie z klasy skrzypiec zagrali utwory Beethovena i Paderewskiego, a kwartet smyczkowy – Poranek z Suity Peer Gynt (Edward Grieg). Uczennice z klasy fortepianu zagrały utwory Jana Sebastiana Bacha oraz Fryderyka Chopina. Summertime z „Porgy and Bess” George’a Gershwina brawurowo wykonali uczniowie i uczennice z klasy śpiewu.

PRO MEMORIA Wielkim Odkrywcom 2018

 

Koncert muzyki klasycznej połączony z prezentacjami odbył się w Domu Kultury 13 MUZ 29 września 2018 r. Wystąpili: Ilona Krzywicka (sopran), Bartłomiej Kornacki (bas), Krzysztof Baranowski (akordeon) i Krzysztof Figiel (fortepian). Prowadzenie: Andrzej Wątorski i Mateusz Lipka. Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Zachodnipomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie.